توربو JAC-j3

خرید توربو

همه چیز درباره توربو

توربو سیستمی کمکی است که به‌ منظور طراحی موتورهای سبک‌تر، کم حجم‌تر و در عین حال پرقدرت‌ترو با راندمان بالاتر اختراع شده است. به زبان ساده‌تر توربو وسیله‌ای کاملا مکانیکی است که حجم هوای ورودی به داخل موتور را افزایش می‌دهد. به این ترتیب این کار موجب افزایش هوای موجود در سیلندر شده و هوای بیشتر به معنای اکسیژن بیشتر برای احتراق می‌باشد و بهتر شدن وضعیت احتراق، افزایش قدرت موتور و به‌ دنیال آن افزایش راندمان موتور را در پی دارد.

امروزه موتور بسیاری از خودروها برای ارائه‌ی عملکرد بهتر مجهز به سیستم توربو یا توربوشارژ می‌باشند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم توربو

توربو شارژ شامل دو عدد فن می‌باشد، که توسط یک میله‌ی مرکزی به‌نام شفت به هم متصل شده‌اند. فن اول که کمپرسور نام دارد بر سر راه ورودی سیلندر و فن دوم که توربین نام دارد بر سر راه گازهای خروجی از سیلندر قرار می‌گیرند. توربین به وسیله‌ی گازهای حاصل از احتراق به چرخش درمی‌آید. و در نتیجه انرژی حاصل شده از آن کمپرسور شروع به چرخیدن می‌کند. با چرخش توربین، شفت و در نهایت کمپرسور شروع به چرخیدن می‌کند و با چرخش هوای بیشتری را به داخل سیلندرها می‌دمد.

عملکرد توربو بر سیستم احتراق موتور و کارکرد آن عین عمل باد زدن در پختن کباب روی ذغال است. همان‌گونه که باد زدن موجب رسیدن اکسیژن به ذغال و سوخت بهتر و تولید حرارت بهتر می‌شود. توربو هم همین وظیفه را در سیستم موتوری خودرو بر عهده دارد.

افزایش و قدرت خودرو با توربو شارژ

میزان قدرت و سرعت یک خودرو به مقدار سوخت مصرفی و راندمان موتور و قطعات آن بستگی دارد. به همین خاطر است که در خودروهای پر قدرت‌تر شاهد سیلندرهای بیشتری هستیم، و به‌جای چهار یا شش سیلندر هشت یا حتی دوازده سیلندر دارند. در واقع در این خودروها با ازدیاد محفظه‌های احتراق، سوخت بیشتری مصرف شده و در نتیجه انرژی بیشتری آزاد می‌شود.

اما راه حل دیگر برای افزایش قدرت خودرو، به‌ کارگیری از توربو شارژ است. که در هر ثانیه مقدار بیشتری هوای بیشتری به سیلندرها وارد می شود. تا بتوانند سوخت را با سرعت بیشتری بسوزانند. توربو یک سیستم مکانیکی تا حدودی ساده و ارزان است. که می‌تواند قدرت و سرعت خودرو را افزایش دهد.

مزایا و معایب سیستم توربو

با توجه به سادگی سیستم توربو و مزایایی که در افزایش قدرت موتور دارد. چرا خب همه‌ی خودروها را به چنین کیت ساده‌ای مجهز نمی‌کنند؟ در پاسخ باید بگوییم که خب استفاده از این سیستم هم در کنار مزیت، محدودیت‌ها و معایب خود را دارد که مهم‌ترین این موارد عبارت‌اند از:

مزایای سیستم توربو

 • کاهش آلودگی هوا
 • افزایش قدرت بدون افزایش وزن موتور
 • صرفه‌جویی در مصرف سوخت
 • افزایش راندمان موتور با به‌کارگیری از دود حاصل از احتراق
 • استفاده همه جانبه از توربو در موتورهای دیزلی و بنزینی

معایب سیستم توربو

 • تاخیر اولیه در شروع کار توربو
 • هزینه‌ی تعمیر و نگه‌داری بالای موتور توربو
 • مهندسی سخت و پیچیده‌ی موتور
 • کاهش عمر قطعات به خاطر دمای بالای گازهای فشار بالا
 • حساس شدن نسبت به تعویض‌های دوره‌ای

محدودیت‌ های موجود برای راه اندازی سیستم توربو

 • با ورود حجم گاز بالا و فشرده، دمای آن بالا رفته و در عین آسیب به قطعات، موجب مختل شدن عمل احتراق می‌شود و بایستی‌که سیستم‌های لازم جهت خنک سازی هوا در نظر گرفته شوند.
 • سیلندرها تنها گنجایش میزان مشخصی از سوخت و هوا را دارند. به‌علاوه‌ی اینکه دریچه‌ی ورودی و خروجی هوای سیلندر هم به میزان خاصی می‌تواند هوا را وارد و خارج کنند.

توربوشارژ سیستمی ساده و بهینه، اما تا حدودی حساس

همان‌گونه که ذکر کردیم، وجود سیستم‌های توربو مزیت‌های فراوانی بر عملکرد موتور و قدرت خودرو دارد. اما طراحی پیچیده‌ی موتورهای توربو و دمای بالای کارکرد آن ایجاب می‌کند تا در نگهداری از آن‌ها دقت بیشتری شود. چنانچه قصد تعویض قطعات یا لوازم یدکی خودروی خود را داشتید. در فروشگاه لوازم خودرو آژیراک، قادر به تهیه‌ی تمامی قطعات خودروهای برندهای ام‌جی، بسترن، ام ‌وی ‌ام، چری آریزو5 و آریزو6 ، دانگ ‌فنگ، لیفان، جک، هایما 7s و هایما 5s با مناسب‌ترین قیمت ممکن و بهترین کیفیت شرکتی، خواهید بود.

برای اطلاع از قیمت روز محصولات آژیراک یدک از طریق واتس اپ ویا شماره تماس ارتباط برقرار نمایید