دسته بندی برندها

دسته: ام جی

خودرو ام جی
شاید اصیل‌ترین برند در میان خودروسازان چینی باشد، چراکه ۹۰ سال پیش در انگلستان بنیان نهاده شده است.
امروزه شاهد جنگ سختی میان هواداران خودرو ام جی و گروهی از علاقه‌مندان صنعت خودرو، درباره‌ی بریتانیایی بودن این برند هستیم؛ چراکه از سال ۲۰۰۸، سایک‌ موتورز چین، مالکیت ام جی را در اختیار دارد.
ام جی (ام جی) مخفف عبارت گاراژ موریس (Morris Garage)، سال ۱۹۲۳ در انگلستان بنیان نهاده شد.
این شرکت هم از بحران‌های اقتصادی خودروسازی در بریتانیا جان سالم به در نبرد و بارها میان شرکت‌های انگلیسی و غیر انگلیسی، دست به دست شد.

به عقیده‌ی کارشناسان، دوران طلایی ام جی به سال‌های دهه‌ی ۵۰ و ۶۰ میلادی بازمی‌گردد که با خودروهای اسپرت و سبک‌وزن دونفره، طیف وسیعی از طبقه‌ی متوسط انگلستان را به سمت خود جذب کرد.

ام جی در سال ۱۹۶۷ به سمت ورشکستگی سرازیر شد و سال‌های بعد تا ۲۰۰۶، توسط بریتیش موتور، لیلاند، روور (Rover)، بریتیش ایرو اسپیس و حتی بی‌ام‌و آلمان اداره می‌شد. خودروسازی ام جی، بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۵، تقریبا تعطیل بود و تا سال ۲۰۰۶، تولیدات محدود کم‌فروشی داشت.
باید قبول کرد سایک موتورز چین، با مدیریت صحیح و سرمایه‌گذاری به‌جا، برند ورشکسته‌ی ام جی را به صحنه‌ی رقابت بازگرداند و با تنوع بخشیدن به سبد محصولات این برند، خیلی زود به سودآوری رسید.

مبلغی که سایک موتورز برای خرید شرکت ام جی در سال ۲۰۰۶ هزینه کرد، نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، درحالی‌که سود عملیاتی ام جی با تیراژ تولید ۸۰ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۶، حدود ۲۵ میلیون دلار بوده است.

اولین محصول ام جی که با مدیریت چینی وارد بازار جهانی شد، ام جی 6 بود. هرچند مدل ام جی 550، قبل از ام جی 6 در خط تولید قرار داشت،
با توجه به اشتراک پلت‌فرم خودرو ام جی 550 با محصولی از روور؛ ام جی 550 طراحی انگلستان محسوب می‌شد.
پس از تولید کراس‌اور ام جی GS و هاچبک ام جی 3، حالا در کنار سدان ام جی 6، خودروی جدیدی به نام ام جی GT در سبد محصولات ام جی دیده می‌شود تا یک سدان اسپرت با قیمت و توانایی‌های فنی پایین‌تر در مقایسه با ام جی 6، تولید شود.
لازم به توضیح است خودروی ام جی 360 که به‌تازگی در تبریز مونتاژ می‌شود، محصولی از ام جی به حساب نمی‌آید؛ چرا که از مدت‌ها پیش، در چین با برند سایک موتورز عرضه می‌شود.

از دید علاقه‌مندان خودروهای کلاسیک انگلیسی، ام جی GT یکی از محصولات ماندگار و صاحب سبک ام جی در سال‌های دور است که در دهه‌ی ۶۰ میلادی عرضه می‌شد.
نمونه‌ی مدرن ام جی GT، در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد،
درحالی‌که شباهت بسیار زیادی به هاچبک ام جی ۵ در بازار انگلستان داشت.
شایعات زیادی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که پلت‌فرم ام جی GT را برگرفته از خودورهای آمریکایی مثل شورولت مالیبو عنوان می‌کنند.
این موضوع در سایت رسمی ام جی چین اشاره نشده و صرفا اشتراک پلت‌فرم ام جی GT با ام جی 350 تأیید شده است.