میلنگ ام وی ام 315

خرید میلنگ

همه چیز درباره میلنگ

میلنگ یکی از اجزای اصلی موتور خودرو است. در مکانیزم حرکت خودرو میلنگ نقش مهمی دارد. حرکت خطی پیستون در موتور توسط میلنگ به حرکت دورانی تبدیل می‌شود. واقع میلنگ‌ها هر کدام به یک پیستون متصل هستند. موتور‌های خطی مانند موتور آریزو 5 تعداد میلنگ‌ها با تعداد سیلندر‌ها برابر است. موتور‌های خورجینی اما تعداد میلنگ‌ها نصف تعداد سیلندرهای موتور است. به همین علت است که موتور‌های دارای سیلندر بالا V شکل هستند. در این صورت طول میلنگ بیش از حد بالا نمی‌رود.

ساختار میلنگ

تعدادی تکیه‌گاه ثابت و میلنگ‌های متحرک ساختار میلنگ را تشکیل می‌دهند. از یک طرف میلنگ فلایویل متصل می‌شود. فلاویل وظیفه خنثی کردن ارتعاشات میلنگ را به عهده دارد. همچنین سر دیگر میلنگ یک چرخ دنده و پولی قرار می‌گیرد. چرخ دنده میل بادامک را به حرکت درآورده و پولی وظیفه به حرکت درآوردن دینام و پمپ هیدورلیک را برعهده دارد. با توجه به عملکرد احتراقی موتور، پیستون‌ها با ضربه به میلنگ نیرو وارد می‌کنند. به همین خاطر وزنه‌های تعادلی در ساختار میلنگ به کار رفته. که این ضربه‌ها را می‌شود موتور روان عمل کند. هر چه طول میلنگ بیشتر باشد. تعداد این وزنه‌ها بیشتر شده تا عملکرد روان موتور حفظ شود.

از طرفی به دلیل نیروی زیادی که از پیستون به میلنگ منتقل می‌شود. احتمال تاب برداشتن آن نیز وجود دارد. در موتور‌های خطی مانند موتور هایما S7 و S5 این احتمال تاب برداشتن میلنگ بیشتر است. موتور‌های خورجینی به علت کوتاه بودن طول میلنگ دارای مزیت هستند، چون میلنگ کمتر در خطر تاب برداشتن قرار می‌گیرد. به این ترتیب دمای موتور خودرو نباید از حدی بالاتر برود.زیرا ممکن میلنگ تاب بردارد.

در اثر حرکت میلنگ گاز‌هایی تولید می‌شود. این گاز‌ها باید به روشی تخلیه شود. و گرنه ممکن است موجب ریختن روغن در اطراف میلنگ شود. در خودرو‌های پیشرفته امروزی مانند آریزو 6 که موتور توربو دارد. این گاز‌ها توسط لوله‌هایی به صافی هوا منتقل شده. و بوسیله مکش توسط پیستون‌ها به داخل سیلندر هدایت می‌شوند. به این صورت عمل احتراق در موتور بهبود یافته. و قدرت موتور بالا می‌رود.

خرابی میلنگ

عواملی وجود دارند که در صورت مشاهده آن باید میلنگ خودرو را عوض کنید. اولین مورد تاب یا خمیدگی بیش از اندازه میلنگ است. ایجاد ترک بر روی قسمت‌های متحرک و یا نقاط اتکا موردی دیگر برای تعویض میلنگ است. شکستگی میلنگ و یا از بین رفتن قوس‌های کناری میلنگ‌ها دلیل دیگری برای تعویض میلنگ است. برای اینکه عمر میلنگ خودرو بیشتر شود، بهتر است در هنگام داغ شدن بیش از حد موتور خودرو را خاموش نکنید. در همین حالت روشن، آب خنک در رادیاتور بریزید تا موتور خنک شود. با این کار احتمال تاب برداشتن میلنگ پایین می‌آید.

میلنگ قطعه اصلی برای حرکت خودرو

با توجه به اهمیت میلنگ در خودرو، و اینکه عامل اصلی حرکت خودرو شما بوده، همواره از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

همچنین در صورت خرابی و تعویض میلنگ بایستی با وسواس زیاد نسبت به خریدن یک میلنگ با کیفیت اقدام کنید. آژیراک یدک با ارائه قطعات یدکی و اصلی خودرو به شما کمک می‌کند تا خودروتان عملکرد خوب و پایداری داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت روز محصولات آژیراک یدک از طریق واتس اپ ویا شماره تماس ارتباط برقرار نمایید